Socar Boykot mu? İsrail'i destekliyor mu? - Boykot Ürünleri

Socar Boykot mu? İsrail’i destekliyor mu?

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu markayı bildir

Tanım

Socar Tarafından İsrail’in petrol ihtiyacının çoğunu karşılanıyor. Filistin İçin Bin Genç adına yapılan açıklamada, İsrail’in petrol ihtiyacının yüzde 60’ının Azerbaycan ve Kazakistan tarafından karşılandığı belirtilmiştir. Azerbaycan petrolü, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı ile Türkiye’ye gelip Ceyhan Limanı’ndan tankerler ile İsrail’e taşınmaktadır. Socar, İsrail’e her gün 44 bin varil petrol göndermekte ve İsrail, ham petrolü Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’ndan tedarik ederken işlenmiş petrolü de Socar’a ait STAR Rafinerisin’den almaktadır. Türkiye’nin en büyük akaryakıt depolama kapasitelerinden birine sahip olan Socar depolama terminalinden İsrail’e son 10 günde iki adet yük gemisi gitmiştir. Filistin İçin Bin Genç, “Soykırım faili İsrail durana dek, ticaret yaparak bu suça ortak olanların karşısına dikileceğiz” demiştir. Bu nedenlerle, Socar’ın işgali destekleyen bir tutum sergilediği düşünülmektedir.

Socar Hakkında

Socar, Azerbaycan devletine ait bir petrol ve doğalgaz rafineri şirketidir. 1992 yılında kurulan Socar, petrol ve doğalgaz arama, üretim, rafinaj ve pazarlama alanlarında faaliyet yürütmektedir. Socar, hem Azerbaycan’da hem de uluslararası alanda önemli bir aktör olarak biliniyor. Türkiye’deki yatırımları ve projeleriyle de oldukça dikkat çeken Socar, enerji sektöründe geniş bir yelpazede hizmet sunmaktadır.

Neden Socar Boykot Ediliyor?

Socar’ın İsrail’e petrol yollayarak işgali desteklediği yönündeki iddialar, birçok kişi ve topluluk tarafından tepkiyle karşılanmaktadır. Filistin İçin Bin Genç tarafından yapılan açıklamalara göre, Socar’ın İsrail’e günlük 44 bin varil petrol göndermesi ve bu ticaretin Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı ve STAR Rafineri üzerinden gerçekleşmesi, bu tepkilerin artmasına neden olmuştur. Socar’ın BP ile olan ortaklığı da bu tepkilerin yoğunlaşmasına yol açmıştır. Bu nedenle Socar’ı boykot etmek, bu tutuma karşı durmak ve farkındalık yaratmak adına önemli bir Hareket olarak görülmektedir. Socar’ın bu duruşunu değiştirmesi için kamuoyu baskısı oluşturmak amacıyla çeşitli boykot kampanyaları Düzenlenmiştir.

Siz de Katılın

Siz de Socar’ı boykot eden kampanyalara katılarak, Socar’ın bu tavrına karşı sesinizi İşittire Bilirsiniz. Twitter’da #SocarBoykot hashtag’i ile paylaşım yaparak kampanyaya destek olabilir, Socar’ın bu tavrını değiştirmesi için kamuoyu baskısı oluşturabilirsiniz.

Boykot kampanyaları, şirketlerin ve kurumların toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda önemli bir Yol Haritasıdır. Socar’ı boykot ederek, işgali destekleyen tutumları protesto edebilir ve daha adil bir dünya için sesinizi Herkeze duyurabilirsiniz.


Neden boykot edelim? İşte Kanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları