Volvo Boykot mu? İsrail'i destekliyor mu? - Boykot Ürünleri

Volvo Boykot mu? İsrail’i destekliyor mu?

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu markayı bildir

Tanım

Otomotiv devi Volvo, ürettiği zırhlı otobüslerin işgal altındaki topraklarda kullanılması nedeniyle İsrail’in işgal politikasını desteklemekle suçlanıyor.

İşgal altındaki İsrail topraklarında zırhlı otobüsleri kullanılan İsveçli otomobil devi Volvo, İsrail’in işgal politikasını desteklemekle suçlanıyor.

Volvo, dünyanın en korumalı ulaşım aracı olarak sunduğu “Mars Defender” isimli otobüs şasisini İsveç’in Borås kentindeki fabrikasında üretiyor. Bu şasiler İsrailli firmalardan ithal edildikten sonra Volvo’nun partner şirketi Merkavim bunları kullanıma hazırlıyor.

Otobüsler işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail yapımı evlerin sakinlerini taşımak için kullanılıyor. Batı Şeria’daki Filistinli esirler de İsrail hapishanelerine bu araçlarla taşınıyor.

TV 4 kanalının Volvo’nun ürettiği otobüslerin işgal altındaki topraklarda kullanılacağını duyurması tartışmalara ve tepkilere yol açtı. Birçok grup şirketi İsrail işgalini desteklemek ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Stockholm Üniversitesi’nden hukuk profesörü Paul Wrange, Volvo’nun otobüslerin ne işe yaradığını bildiğini, dolayısıyla yasa dışı işgal edilen yerleşimleri desteklediğini ve bu işbirliğine son vermesi gerektiğini söyledi.

Parlamentonun dış ilişkiler komitesi başkanı Kenneth G. Forslund işgal altındaki topraklarda otobüslerin kullanılmasına da karşı çıkıyor. Volvo’nun aslında İsrail’in suçunu desteklemesinden hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

FİLİSTİNLİ GÜÇLER İÇİN ÜRETİLEN ARAÇLAR

Şirketin İsrailli ortağı Merkavim’in, Volvo ile yapılan sözleşmeye aykırı olarak 2015 yılında Filistinli mahkumların taşınması için üç araç ürettiği iddia ediliyor. Volvo’nun ortağıyla birlikte ürettiği ve işgal altındaki bölgelerde kullanılan zırhlı otobüsün sayısı 460 civarında.

Volvo CEO’su Martin Lundstedt, genel olarak bu tür tartışmalara ve eleştirilere “büyük saygı duyduğunu” ancak sadece Orta Doğu’da değil tüm dünyada ambargolara, yasa ve düzenlemelere uyduklarını söyledi.

VOLVO STOKLARI ROKET GİBİ!

Basının Volvo’nun otobüsleriyle İsrail işgalini desteklediğini haber yaptığı gün, geçen yılın çeyreğine ilişkin nihai rapor da yayımlandı. Satışları ve kârı piyasa beklentilerinin üzerinde olan Volvo hisseleri %7 arttı.

Alternatif Ürünler/Markalar Neler?

Henüz alternatif ürün tavsiyesi yok. Bize yardımcı olun!

Alternatif Öneri Gönder

Neden boykot edelim?

Kanıt İtiraz et

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları